Wełna merynosów – poznaj jej 10 unikalnych właściwości!

10 wyjątkowych właściwości wełny merynosówNajdelikatniejsza wełna na świecie – wełna merynosów pochodząca od owiec wypasanych na zielonych wzgórzach Nowej Zelandii. Czym się wyróżnia na tle innych materiałów wykorzystywanych do produkcji odzieży?

Nowa Zelandia – kraina hobbitów 😉 Znacie tę scenerię z trylogii „Władca Pierścieni”? Mogłabym tam zamieszkać, a Wy? 🙂 To właśnie tam znajdują się najliczniejsze i najlepsze jakościowo hodowle owiec rasy merynos. Oprócz Nowej Zelandii, merynosy zamieszkują również Stany Zjednoczone, Argentynę, Urugwaj, Republikę Południowej Afryki, jak również Europę, jednak to runo nowozelandzkich merynosów uznawane jest za najcenniejsze na świecie. Dlaczego tak jest?

Runo merynosów

Owce rasy merynos, które zamieszkują górzyste obszary Nowej Zelandii, narażone są na ekstremalne warunki temperaturowe. Latem temperatury wahają się tu w okolicach +30ºC, zaś zimą spadają do -30ºC. W toku ewolucji merynosy musiały przystosować się do takiego klimatu. W efekcie runo tych owiec doskonale chroni je przed negatywnym wpływem skrajnych temperatur. Jest gęste, a jego włókna bardzo delikatne i cienkie – nawet kilkakrotnie cieńsze od włókien owiec, które mieszkają na terenach nizinnych.

Wełna merynosów w sejfach?

Im cieńsze włókna, tym wyższa ich wartość. Najcieńsze włókna, ze względu na swoją cenę, przechowywane są w sejfach! Grubość włókien określana jest w mikronach. Przeciętny ludzki włos ma grubość 70 mikronów, natomiast włókna merynosowe od 13 do 24 mikronów. Można sobie zatem wyobrazić, o jakiej wielkości jest mowa. Grubość włókna merynosowego jest podobna do grubości nici pajęczej! Jakie ma to znaczenie i jakie unikalne właściwości wełny merynosów z tego wynikają?

1. Właściwości termoregulacyjne wełny merynosów

Im więcej włókien znajduje się w określonej objętości runa, tym więcej przestrzeni powietrznych pomiędzy nimi. Im więcej przestrzeni powietrznych, tym lepsza termoregulacja, ponieważ to właśnie przestrzenie powietrzne są czynnikiem izolującym. A zatem im cieńsze włókna i im gęstsze runo, tym lepsza izolacja termiczna.

Wełna merino charakteryzuje się minimalną przewodnością cieplną. Jest to zatem idealny surowiec do produkcji bielizny termoaktywnej, która zimą zatrzymuje ciepło przy skórze, natomiast latem zapobiega oddziaływaniu gorącego powietrza. Wiemy, że jest to szczególnie przydatne w przypadku małych dzieci, których system termoregulacji dopiero dojrzewa. Na pewno spotkaliście się ze stwierdzeniem, że wełna merynosów zimą grzeje, a latem chłodzi. Jest to pewnego rodzaju uproszczenie, ale z pewnością coś w nim jest 🙂 .

2. Pochłanianie wilgoci

Wełna merynosów jest w stanie pochłonąć wilgoć w ilości, która stanowi do 35% jej masy. Ta właściwość wynika z tego, że woda absorbowana jest wewnątrz merynosowego włókna, pomiędzy łuskami. Włókna merynosowe tworzą pory, przez które przenika wilgoć.

W przeciwieństwie do włókien sztucznych, na powierzchni włókien wełnianych woda nie ulega kondensacji, lecz odparowuje. Odciąganie wilgoci sprawia, że skóra ma uczucie suchości pomimo tego, że odzież jest wilgotna. Jest to cecha bardzo pożądana w przypadku odzieży dla sportowców oraz dzieci, które stale pozostają w ruchu, pocą się i… biegną dalej 🙂 .

3. Przewiewność

Odzież z wełny merino jest przewiewna i to bez względu na grubość materiału, a to wszystko dzięki łuskom, które pokrywają włókna merynosowe i tworzą pory umożliwiające optymalną wymianę powietrza.

4. Właściwości samooczyszczające

Ubrania z wełny merynosów nie wymagają częstego prania, ponieważ wełna regeneruje się sama w kontakcie z tlenem. Jeśli na odzieży nie ma ewidentnych zabrudzeń, do których usunięcia potrzeba prania, wystarczy ją jedynie wietrzyć. Odzież wełnianą zasadniczo pierze się rzadko.

5. Wełna merynosów trudniej się brudzi

Wełna merynosów ma dużą zawartość naturalnych tłuszczów. Z tego względu trudniej się brudzi, a zabrudzenia łatwiej z niej schodzą. Naturalne tłuszcze działają jak swego rodzaju środek do impregnacji odzieży.

6. Właściwości bakteriostatyczne

Włókna wełniane tworzą środowisko nieprzyjazne bakteriom, co oznacza, że bakterie się na nich nie namnażają. Jest to ważna właściwość wełny, która sprawia, że nie przyjmuje ona brzydkich zapachów. Dzięki temu wełnę można wykorzystywać np. do produkcji otulaczy, wykorzystywanych w pieluchowaniu wielorazowym dzieci. Spotkałam się również z badaniami, które pokazały, że wełna sprawdza się doskonale jako materiał do produkcji prześcieradeł wykorzystywanych w szpitalach. Na prześcieradłach wełnianych nie obserwowano wzrostu patogenów, podczas gdy na prześcieradłach bawełnianych było ich całe mnóstwo.

7. Elastyczność

Ubranka wełniane są bardzo elastyczne oraz zachowują kształt na lata. Wynika to z właściwości włókien wełnianych, które są niezwykle plastyczne. Rozciągnięte wracają do swojej pierwotnej długości.

8. Wełna merynosów jest miła dla skóry

Wełna merynosów jest bardzo lubiana przez dzieci oraz osoby, które do tej pory wystrzegały się ubrań wełnianych z powodu ich „gryzienia”. W odróżnieniu od innych rodzajów wełny, wełna merynosów jest niezwykle miła dla skóry i nie gryzie.

9. Ognioodporność

W przeciwieństwie do innych włókien, wełna jest materiałem trudnopalnym i nie topi się pod wpływem wysokiej temperatury. Możemy sobie wyobrazić, jakie ma to znaczenie w sytuacji, kiedy człowiek ma bezpośredni kontakt z ogniem.

10. Biodegradowalność

Organiczna wełna merynosów jest materiałem w 100% naturalnym i bez problemu ulega biodegradacji.

Wełna merynosów Nui Organics

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge