Jak prać ubranka z wełny merino?

Jedną z najczęstszych obaw związanych z użytkowaniem odzieży z wełny merino jest obawa przed zniszczeniem jej w czasie prania lub pielęgnacji. Powszechne jest przekonanie, że ubrań wyprodukowanych ze 100% wełny nie powinno się czyścić z użyciem wody, a jeśli już, to tylko ręcznie. Jak jest naprawdę? Jak prać ubranka z wełny merino?

Jak prać ubranka z wełny merino?Jak w przypadku wszystkich rodzajów odzieży, kiedy mamy do czynienia z ubrankiem z wełny merynosów, z całą pewnością warto zapoznać się z instrukcją prania zamieszczoną na metce. Myślę, że niejedna osoba będzie zaskoczona tym, co na niej przeczyta.

Są rodzaje tkanin i dzianin wełnianych, które wymagają czyszczenia bez użycia wody (najczęściej są to tkaniny, z których szyje się garnitury, krawaty, garsonki czy płaszcze wełniane), są takie, które mogą być prane ręcznie, ale są również i takie, przy których dopuszcza się pranie w pralce.

Wełna, w tym również wełna merino, jest materiałem bardzo wrażliwym na zmiany temperatury oraz sposób, w jaki się z nią obchodzimy po praniu, ale jeśli tylko będziemy się trzymać zaleceń producenta, ubranie z pewnością posłuży przez długi czas, odwdzięczając się nieskazitelnym wyglądem i naszym komfortem cieplnym w każdych warunkach atmosferycznych (o unikalnych właściwościach wełny merynosów możesz przeczytać TUTAJ).

Ubranka dziecięce z wełny merynosów wyprodukowane są najczęściej z dzianin, które można prać ręcznie lub w pralce. Nie jest jednak obojętne, w jaki sposób się za to zabierzemy. Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, przystępując do prania wełny:

 1. Wełna nie lubi gwałtownych zmian temperatur.
 2. Wełna nie lubi mocnego wirowania oraz prania w „pustym” bębnie.
 3. Wełna nie lubi proszków do prania.
 4. Wełna nie lubi długiego moczenia.
 5. Wełna nie lubi suszenia w pionie (chyba że ubranie jest bardzo lekkie i nie odkształca się).

Jeśli zlekceważymy zalecenia producenta oraz wyżej wspomniane właściwości wełny, ubranie prawdopodobnie ulegnie sfilcowaniu – pokryte drobnymi łuskami włókna wełniane sczepią się ze sobą i zbiją w filc. Wełna straci wówczas część swoich właściwości, skurczy się, a dodatkowo może wyglądać nieestetycznie.

Jak zatem prać ubranka z wełny merino?

Wełna merino – pranie ręczne

 1. Nalej do miski wody, dbając o to, żeby jej temperatura nie przekroczyła maksymalnej temperatury prania wydrukowanej na metce.
 2. Wlej płyn do prania w ilości określonej przez jego producenta. Pamiętaj, że wełna nie lubi agresywnych środków piorących. Na rynku znajdziesz wiele płynów, przeznaczonych konkretnie do prania wełny (mają one dodatek lanoliny, która natłuszcza włókna). Możesz również użyć ekologicznych środków do prania i pielęgnacji wełny, np. marki Ulrich natürlich (przykłady TU i TU).
 3. Wypierz ubranko pamiętając o tym, by nie trzeć go mocno w rękach.
 4. Do płukania ubranka użyj wody o takiej samej temperaturze!
 5. Odciśnij delikatnie nadmiar wody. Nie wyżymaj. Możesz zawinąć ubranko w suchy ręcznik i bardzo delikatnie wykręcić.
 6. Susz na leżąco, w temperaturze otoczenia. Unikaj grzejników i innych mocnych źródeł ciepła. Jeśli masz taką możliwość, susz na świeżym powietrzu. Możesz wysuszyć ubranko w pionie, jeśli jest lekkie i nie wyciąga się pod ciężarem wody.

wełna merinoWełna merino – pranie w pralce

 1. Załaduj bęben pralki w taki sposób, żeby nie pozostawić w nim zbyt wiele miejsca. Nie chodzi o całkowicie wypełniony bęben, lecz o to, by nie narażać wełny na zbyt mocne tarcie i obroty w bębnie.
 2. Wybierz program dla wełny – charakteryzuje się on tym, że pralka dba o stałą temperaturę wody przez cały cykl prania i płukania, bęben obraca się o wiele rzadziej niż w przypadku standardowych programów, zaś maksymalna liczba obrotów podczas wirowania wynosi 800 (możesz ją również zmniejszyć lub całkowicie wyłączyć wirowanie).
  UWAGA! Część ubranek z tzw. wełny superwash dobrze znosi pranie w zwykłych programach. Jest to wówczas określone na metce. Generalnie im bardziej przetworzona wełna, tym na więcej można sobie pozwolić. Stopień przetworzenia wełny może jednak wpływać na właściwości dzianiny. Osobiście nie przepadam za ubrankami, które mogę traktować jak zwykłą bawełnę.
 3. Wlej płyn do prania w ilości określonej przez producenta – obowiązują tutaj te same reguły, co przy praniu ręcznym.
 4. Unikaj długiego przetrzymywania wełny w pralce.
 5. Susz jak w przypadku prania ręcznego.

wełna merinoPranie ubranek z wełny merino nie jest szczególnie skomplikowane. Jeśli o mnie chodzi, to w koszu na pranie mam specjalny worek, w którym odkładam ubrania wełniane, dzięki czemu nie ma ryzyka, że przez przypadek wrzucę jakąś rzecz do zwykłego prania. Czasami, jeśli ubranko dziecięce jest mocno zabrudzone, usuwam największe zabrudzenia w zimnej wodzie pod kranem, po czym wrzucam do pralki.

Większość ubrań wełnianych nie wymaga prasowania. Dotyczy to szczególnie odzieży termoaktywnej, która jest mocno rozciągliwa i ściśle przylega do skóry, ale również grubszych sweterków dziecięcych czy legginsów.

Nie taki diabeł straszny 🙂 .

Zobacz ubranka z wełny merino w sklepie internetowym Merinodzieciaki.

2 Comments:

 1. Moim zdaniem nie tak trudno dbać o wełniane ubrania jednak zabiegane mamy czasami popełniają błędy i wrzucają wszystkie ubranka bez większej segregacji do pralki – co wtedy? Wełny nie da się już uratować…
  Kasia ostatnio opublikował…Modne spodnie wiosna 2016My Profile

  • W naszym koszu na pranie funkcjonuje specjalna siatka, do której wrzucamy wełnę. Przy okazji prania przerzucamy po prostu zawartość do pralki. A abstrahując od tego – teraz coraz więcej ubranek powstaje z tzw. wełny superwash, której zwykłe pranie nie straszne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge