5 powodów, dla których warto kupować ubranka dla dzieci z bawełny organicznej

Bawełna zdominowała przemysł włókienniczy setki lat temu. Czym różni się zwykła bawełna od tej ekologicznej i dlaczego warto kupować ubranka dla dzieci z bawełny organicznej? Poznaj 5 powodów!

Bawełna organiczna1. Bawełna organiczna jest naturalna!

Co to oznacza? Współczesny przemysł bawełniany opiera się w dużej mierze na agresywnych środkach chemicznych. Bawełna jako roślina jest bardzo podatna na atak szkodników, dlatego wiele wysiłku trzeba włożyć, by ją przed nimi ochronić. Można robić to różnymi sposobami. W uprawach bawełny konwencjonalnej stosuje się ogromne ilości agresywnej chemii.

Warto wiedzieć, że pomimo tego, że uprawy bawełny to jedynie 2,5% światowego areału rolnego, na jej pola trafia około 25% środków owadobójczych oraz ponad 10% wszystkich pestycydów używanych na świecie. Coraz większą popularność zyskuje bawełna modyfikowana genetycznie (GMO), od której oczekuje się wyższej odporności na działalność szkodników.

Z powodu określonych metod uprawy i zbierania plonów, włókna bawełny konwencjonalnej są silnie zanieczyszczone i wymagają intensywnego, chemicznego oczyszczania przed trafieniem do dalszych etapów produkcji odzieży. Gotowe tkaniny i dzianiny traktuje się kolejną chemią syntetyczną – barwnikami i środkami uszlachetniającymi (np. minimalizującymi gniecenie).

W opozycji do bawełny konwencjonalnej, bawełna organiczna to materiał, przy którego produkcji stosuje się jedynie naturalne metody. Używa się naturalnych środków ochrony roślin (np. czosnek, chili, wyciąg z drzewa neem) i nawozów naturalnych (obornika). Sama gleba zyskuje status organicznej dopiero po upływie trzech lat uprawiania jej zgodnie z restrykcyjnymi normami. Chwasty usuwa się ręcznie. Zbiory plonów również odbywają się ręcznie. Podnosi to czystość włókien, ponieważ nie zanieczyszcza ich olej z nasion. Zebrane włókna barwi się tylko przy użyciu naturalnych barwników.

Bawełna organiczna Nui Organics kaftanik2. Bawełna organiczna jest przyjazna dla rolników!

Jeśli na polach uprawnych zużywa się takie ilości nawozów sztucznych oraz chemicznych środków ochrony roślin, jak to ma miejsce w przypadku bawełny konwencjonalnej, nie może być to obojętne dla rolników. W każdym roku około 20 tysięcy ludzi na świecie umiera z powodu zatrucia pestycydami używanymi przy uprawie bawełny konwencjonalnej. 25 milionów ludzi przechodzi zatrucie ostre. W klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia wiele środków chemicznych używanych przy uprawie bawełny konwencjonalnej widnieje jako substancje szczególnie niebezpieczne. Są to m.in. insektycydy: parathion, diazinon, czy też cyjanek potasu.

Przy uprawie bawełny organicznej nie używa się chemii uznanej za niebezpieczną i, w przeciwieństwie na przykład do egipskich plantacji bawełny, nie pracują przy niej dzieci…

3. Bawełna organiczna jest przyjazna dla środowiska!

Sposób uprawy bawełny organicznej oraz rodzaj używanych przy tym środków ochrony roślin i nawozów jest w pełni bezpieczny dla środowiska. Na żadnym etapie produkcji materiałów z bawełny organicznej nie stosuje się metod, które zagrażałyby ekosystemom. Podczas produkcji bawełny konwencjonalnej, jej wpływ na środowisko naturalne ma drugorzędne znaczenie. Setki tysięcy kilometrów kwadratowych ziemi (w 2002 r. na całym świecie było to 330 tysięcy km2) pokryte są uprawami, które nasączają ziemię agresywną chemią.

4. Bawełna organiczna jest w pełni bezpieczna dla dzieci, również alergików!

Ubrania z bawełny organicznej są wolne od szkodliwych środków chemicznych. Nie zawierają one zanieczyszczeń w postaci substancji uznanych za niebezpieczne dla ludzkiego układu nerwowego (np. wspomnianych wyżej insektycydów: parathionu, diazinonu). Nie ma w nich również pozostałości metali ciężkich, substancji ropopochodnych czy formaldehydu, spotykanych w ubrankach z bawełny konwencjonalnej.

Rodzice dzieci z problemami skórnymi potwierdzają, że ubranka z bawełny organicznej są bezpieczne dla skóry skłonnej do podrażnień. Są obojętne dla skóry i nie przyczyniają się do zaogniania istniejących zmian. Skóra łatwiej się leczy.

Bawełna organiczna Nui Organics podkoszulek kopertowy 15. Bawełna organiczna jest miękka i bardziej wytrzymała!

Ubranka dziecięce z certyfikowanej bawełny organicznej wyróżniają się swoją miękkością. Co ważne, nie tracą tej miękkości nawet po wielu praniach. Włókna, które uniknęły kontaktu z silnymi środkami chemicznymi, są bardziej plastyczne, delikatne w dotyku oraz lepiej znoszą upływ czasu. Po wyjęciu z opakowania przyjemnie pachną, ponieważ nie ma w nich pozostałości formaldehydu i innych związków wykorzystywanych na etapie barwienia materiału i jego uszlachetniania.

Wydawać by się mogło, że nie ma znaczenia, jaki rodzaj ubrania kupujemy, skoro jest ono uszyte ze 100% bawełny. Okazuje się jednak, że sposób uprawy roślin nie jest obojętny dla środowiska oraz wpływa na to, z czym ma potem kontakt nasza skóra. Warto zainteresować się tym, co nasza rodzina nosi na sobie przez cały dzień.

Zobacz ubranka dla dzieci z bawełny organicznej w sklepie internetowym Merinodzieciaki.

 

3 Comments:

  1. Moim zdaniem warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał, ale też na to, żeby było jak najmniej zbędnych elementów, które mogą się okazać szkodliwe dla dziecka. Tutaj świetnie z tego wybrnęli – bezpieczne bezniklowe napy, kopertowe wykonczenia, jak dla mnie na razie lider wśród”organicznych” 🙂 http://deareco.eu/en/

  2. W końcu coś bezpiecznego dla maluchów, zawsze miałam problem z moim małym alergikiem, uczulały go ubranka – ja myślałam, że to płyn, dopiero jak zaczęłam kupować ubranka z bawełny organicznej problemy się skończyły. Super sprawa 🙂
    Styly ostatnio opublikował…Moda na lato 2016My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge