Jak wiązać chusty do noszenia dzieci?

Chusty do noszenia dzieci to długie pasy specjalnie utkanej tkaniny, które można wiązać na szereg różnych sposobów. W internecie krąży mnóstwo instrukcji, z których trudno wywnioskować, jak właściwie powinna wyglądać pozycja dziecka w chuście i na co należy zwrócić uwagę, aby noszenie odbywało się w sposób bezpieczny dla dziecka i rodzica. Czym się kierować przy wiązaniu chust do noszenia dzieci?

Jak wiązać chusty do noszenia dzieci

Chusty do noszenia dzieci – 5 podstawowych zasad wiązania

Zaczynając swoją przygodę z chustonoszeniem, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  1. Dziecko w chuście nosimy w pionie, jednak nadajemy mu taką pozycję, która zapewnia kręgosłupowi dziecka odciążenie, zaś stawom biodrowym właściwą stymulację do rozwoju.
  2. Samo włożenie dziecka do chusty nie daje gwarancji poprawnego noszenia. Jak każdy inny sprzęt, chusty do noszenia dzieci wymagają przeszkolenia.
  3. Dziecko w chuście nosimy tylko przodem do rodzica („Chest to chest is the best!”). Oznacza to, że brzuch dziecka przylega do ciała osoby noszącej – klatki piersiowej, pleców lub biodra.
  4. Prawidłowo zawiązana chusta opatula dziecko ciasno jak bandaż. Nie nosimy w chuście, która jest niedociągnięta i nie daje tym samym odpowiedniego podparcia dla wrażliwych struktur kostno-stawowych dziecka.
  5. W prawidłowo zawiązanej chuście kręgosłup dziecka jest zakryty na całej swojej długości, a główka dziecka oraz jego stopy znajdują się poza chustą. W przypadku dziecka, które nie trzyma jeszcze samodzielnie głowy, naciągamy dziecku chustę maksymalnie do połowy ucha.

Czy noszenie noworodka w pionie jest bezpieczne?

Prawdopodobnie spotkaliście się ze stwierdzeniem, że niemowląt, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siadać, nie należy nosić w pozycji pionowej, ponieważ stwarza to ryzyko przeciążenia delikatnych struktur kostno-stawowych kręgosłupa dziecka.

Kiedy dziecko przychodzi na świat, jego kręgosłup nie posiada jeszcze cech, dzięki którym współczesny człowiek może bez szkody dla własnego zdrowia poruszać się w pozycji pionowej. W ciągu pierwszych kilkunastu miesięcy życia dziecko wykształca charakterystyczne krzywizny kręgosłupa, które nadają mu kształt litery S i sprawiają, że ludzki kręgosłup bardzo dobrze radzi sobie z grawitacją w pozycji wyprostowanej.

Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli zadbamy o odpowiednią pozycję dziecka w chuście oraz mocno dociągniemy chustę, tak, by utrzymała ona tę pozycję na cały czas noszenia, możliwe jest w pełni bezpieczne noszenie dziecka w pionie. Kluczem jest uzyskanie w chuście takiego zaokrąglenia kręgosłupa, które jest dla dziecka fizjologiczne i ten kręgosłup odciąża. Noszenia dziecka w pionie nie jest zatem tym samym, co jego pionizowanie.

Jak wygląda bezpieczna pozycja dziecka w chuście?

Prawidłowa pozycja noworodka w chuście1. Nóżki dziecka powinny być ułożone w dość dużym zgięciu w stawach biodrowych (przygięte w stronę pępka) oraz niezbyt dużym odwiedzeniu na boki (kąt pomiędzy dwiema nóżkami powinien wynosić maksymalnie 90 stopni, a w przypadku noworodka jeszcze mniej – około 60 stopni). Dziecko przyjmuje pozycję kuczną. Dlaczego jest to ważne? Patrz punkt 2.

2. Dzięki takiemu ustawieniu nóżek możliwe jest podwinięcie miednicy dziecka, a w ślad za nim – fizjologiczne zaokrąglenie jego kręgosłupa. Takie ułożenie kręgosłupa dziecka sprawia, że jest on zabezpieczony przed nadmiernym obciążeniem. Dodatkowo, odwiedzenie nóżek na boki działa korzystnie na rozwój stawów biodrowych malucha.

3. Głowa dziecka oraz jego stopy znajdują się poza chustą, zaś palce stóp skierowane są na zewnątrz. Nóżki ustawione są na takiej samej wysokości. Całe ciało dziecka zachowuje symetrię.

4. Rączki dziecka skierowane są dłońmi w górę.

5. Dziecko zdaje się mocno „zebrane” w sobie, zaś chusta jest mocno dociągnięta. Tylko taki sposób noszenia zapewnia utrzymanie bezpiecznej pozycji dziecka na cały okres noszenia!

Chusty do noszenia dzieci – jak można nosić w nich dziecko?

Dzieci w chuście mogą być noszone na przodzie ciała rodzica, na jego plecach lub biodrze. Brzuch dziecka powinien być zawsze skierowany w stronę ciała rodzica. Wbrew zapewnieniom niektórych producentów sprzętu do noszenia dzieci, nie istnieje narzędzie, które umożliwiałoby bezpieczne noszenie dziecka przodem do świata, a więc z plecami przyklejonymi do klatki piersiowej osoby noszącej.

Chusty do noszenia dzieci StorchenwiegeSprawdź przykładowe chusty do noszenia dzieci marki Storchenwiege TUTAJ

Jakie są możliwe wiązania z chusty tkanej?

Do najpopularniejszych wiązań z chusty tkanej należą: kangur, kieszonka, plecak prosty czy też wiązanie z chusty kółkowej. Polecam szczegółowy artykuł o sposobach wiązania chusty dla noworodka, zamieszczony w serwisie Chustodzieciaki.

Chusty do noszenia dzieci Little FrogSprawdź przykładowe chusty do noszenia dzieci marki Little Frog TUTAJ
Po lewej: wiązanie typu kieszonka. Po prawej: wiązanie typu plecak prosty.

Wiązanie chusty „na kołyskę”

Czasami można jeszcze spotkać się z zaleceniem, by noworodka i małe niemowlę nosić w chuście w pozycji leżącej. Argumentem zwolenników tej pozycji jest to, że ułożenie dziecka w pionie ma niekorzystny wpływ na jego kręgosłup. Jak wspomniałam wyżej, nadanie dziecku właściwej pozycji w chuście w pozycji pionowej oraz podtrzymanie tej pozycji dobrze dociągniętą chustą jest dla dziecka w pełni bezpieczne. Nie można tego z kolei powiedzieć o noszeniu w pozycji kołyskowej. Dlaczego?

Wiązanie typu kołyska jest wiązaniem asymetrycznym, w którym całe dziecko, łącznie z głową i stopami, jest schowane w chuście. Taki sposób noszenia jest niekorzystny z punktu widzenia rozwoju stawów biodrowych. Stwierdzono, że unieruchomienie nóżek dziecka w pozycji, w której nie są one odwiedzione na boki, a wręcz przeciwnie – chusta dociska je do siebie, może stwarzać zagrożenie dla rozwijających się stawów. Dodatkowo, w tego typu wiązaniu może się zdarzyć, że broda dziecka zostanie zbyt mocno przywiedziona do klatki piersiowej, a to z kolei może dziecku utrudniać oddychanie i stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka.

Chusty do noszenia dzieci DidymosSprawdź przykładowe chusty do noszenia dzieci marki Didymos TUTAJ

Chusty do noszenia dzieci są wspaniałym narzędziem, które ułatwia codzienne funkcjonowanie tysięcy rodzin. Warto jednak zadbać o to, by używać ich w sposób prawidłowy, tym bardziej, że wkładając dziecko do chusty musimy mieć na uwadze, że może ono w niej przebywać kilka kwadransów, a nawet dłużej.

Autorka: Patrycja Klimek-Wierzbicka, Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, www.chustodzieciaki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge